دسته بازی DualSense پلی استیشن ۵ معرفی شد

در ماه‌های گذشته شاهد انتشار تصاویر مختلفی از طراحی دسته نسل نهم کنسول گیمینگ پلی استیشن ۵ بودیم. تصاویر ابتدایی منتشر شده از دسته پلی استیشن ۵ طراحی تکراری آن را به نمایش می‌گذاشت و تنها جت برخی از دکمه‌ها تغییر پیدا کرده بود، اما دیشب شرکت سونی از نسخه نهایی دسته گیمینگ DualSense پلی استیشن ۵ با طراحی کاملاً متفاوت رونمایی کرد.

شرکت سونی تا به امروز ۴ نسل از کنسول گیمینگ پلی استیشن را روانه بازار کرده است و در این ۴ نسل طراحی کلی دسته آن تغییر خاصی نداشته است. حال سونی برای نسخه پنجم کنسول گیمینگ خود تصمیم گرفته است تا طراحی دسته آن را به طور کلی تغییر دهد و بجای اسم DualShock، از واژه تجاری جدید DualSense برای آن استفاده کند.

در زمان معرفی کنسول پلی استیشن ۴ در سال ۲۰۱۳ دسته گیمینگ DualShock 4 توجه‌های بسیاری را به خود جذب کرد، زیرا DualShock 4 اولین دسته گیمینگی بود که به پد کنترل لمسی و دکمه به اشتراک گذاری محتوا مجهز شده بود. تغییرات دسته DualShock 4 بازخورد مثبت طرفداران کنسول پلی استیشن را به همراه داشت و مانند کنسول پلی استیشن ۴ به موفقیت تجاری بزرگی دست پیدا کرد؛ حتی بعدها دانگل ویژه این دسته برای اتصال به کامپیوترهای خانگی نیز عرضه شد.

فرم بدنه دسته DualSense کنسول پلی استیشن ۵ شباهت بسیار زیادی به دسته گیمینگ کنسول ایکس باکس مایکروسافت دارد و در نهایت ارگونومی بهتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. همان‌طور که در تصاویر منتشر شده مشاهده می‌کنید، سونی در نسخه جدید دسته گیمینگ DualSense بخش نورپردازی لایت بار را حذف کرده است و برای شارژ دسته از درگاه Type-C استفاده کرده است.

سونی بر روی دکمه‌های L2 و R2 دسته DualSense از ماشه‌های تطبیق پذیر استفاده کرده است؛ در واقع عملکرد و لرزش این دو دکمه در زمان دریفت کشیدن با ماشین، نشانه گرفتن با تفنگ، نشانه گرفتن با تیرکمان و سایر حالت‌ها ممکن متفاوت خواهد بود. در نسل جدید دسته گیمینگ پلی استیشن دکمه Share حذف شده و جای خود را به دکمه create داده است.

این دکمه به شکلی طراحی شده تا کاربران بتوانند با آزادی عمل و خلاقیت بیشتری تصاویر و گیم‌پلی بازی خود را با سایرین به اشتراک بگذارند. یکی از نکات جالب دسته DualSense استفاده از میکروفون داخلی است و دیگر برای صحبت کردن با دوستان خود به هدفون نیازی نخواهید داشت. تا این لحظه اطلاعات بیشتری از قابلیت‌های ویژه دسته گیمینگ DualSense منتشر نشده است و باید تا زمان معرفی رسمی کنسول پلی استیشن ۵ منتظر بمانیم.